Schengen Vize Adımları

Schengen, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölgeye deniyor. Bu ülkeler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn olarak sıralanıyor.  Ancak Avrupa Birliği’ne üye olup Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler de mevcut: İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.

Schengen ülkeleri arasındaki vize serbestisi sayesinde birlik üyesi ülkelerin vatandaşları, sadece kimlik ya da pasaportları ile bölge içinde seyahat edebiliyor. Bölge dışında kalan kişilerden ise vize talep ediliyor ise vize başvurusu yaparak istedikleri birlik üyesi ülkeler için işlemleri başlatabiliyorlar.

Schengen Vize Türleri

Tek Tip, Sınırlı Bölge Geçerliliği Olan ve Ulusal olmak üzere 3 gruba ayrılan Schengen Vizesi bulunmaktadır.

  • Tek Tip Schengen Vizesi: Schengen bölgesine üye ülkelerinden birine, 6 ay içerisinde 90 gün süre ile vizeyi kullanılacak kişinin istediği bölgeden geçebilme ve konaklama yapabilme iznine denilmektedir. Bu vize ile giriş yapılabilecek ülkeler: Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, Letonya, İtalya, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Polonya, Slovakya, Portekiz, İspanya, Slovenya, İsviçre, İsveç’ tir.

A kategorisi:  Schengen ülkelerine giriş yapmadan Schengen ülkesi havaalanından dış hatlar uçuş yapmasına izin veren havaalanı transit vizesini temsil eder.

C Kategorisi: Vizeyi alan kişiye vize süresine bağlı olarak Schengen bölgesindeki bir ülkede İkamet edebilme imkanı tanıyan kısa süreli bir vizeyi temsil eder. C kategorisi vize alan kişiye vize alış amacına göre; tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş olarak 3 şekilde adlandırılmaktadır.

Tek Giriş Vize: Vizeye sahip olan kişiye, sadece bir Schengen ülkesine belirli süreli bir kez girme hakkı veren bir vize türüdür.

Çift Giriş Vize: Tek giriş vizesi gibi bir Schengen ülkesine uygulanır ancak tek giriş vizesinden farklı olarak,  gidilecek Schengen ülkesine 2 kez giriş yapma izni tanımaktadır.

Çoklu Giriş Vize: Vizeyi alan kişiye 6 ay içerisinde 90 güne kadar istediği Schengen ülkesine istediği sayıda giriş çıkış yapma izni vermektedir.

  • Sınırlı Bölge Geçerliliği Olan Vize: Sadece vize alınan Schengen ülkesine seyahat etme imkanı tanıyan vize türüdür. Özel şartlarda ve acil durumlarda alınabilmektedir.
  • Ulusal Vize: ‘D’ kategorisinde bulunan ulusal vize Schengen ülkelerinden herhangi birinde okuyacak, çalışacak ve kalıcı olarak orada yaşacak kişilere verilmektedir. Bu vize sonrasında ülkesine dönecek olan kişilere tek amaçlı olarak verilebildiği gibi, istediği sayıda Schengen ülkesine istediği zamanlarda giriş çıkış yapabilme imkanı tanımaktadır.
Call Now ButtonŞimdi Ara
× Whatsapp Destek